top of page

1 czerwca – Dzień Dziecka. Pamiętajmy o dzieciach z Ukrainy dotkniętych wojną.

Dziś, 1 czerwca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. To święto radości, beztroski i uśmiechu. Niestety, nie dla wszystkich dzieci ten dzień jest pełen szczęścia. W szczególności myślimy dziś o dzieciach z Ukrainy, które z powodu wojny musiały opuścić swoje domy i szukać schronienia w innych krajach, w tym w Polsce.


Wojna w Ukrainie brutalnie przerwała dzieciństwo milionów dzieci. Zamiast zabawy i nauki, doświadczyły one traumy, strachu i niepewności. Wiele z nich straciło bliskich, domy, poczucie bezpieczeństwa.


W Dniu Dziecka chcemy przypomnieć o dramacie ukraińskich dzieci i o tym, jak ważne jest zapewnienie im wsparcia i pomocy. Potrzebują one nie tylko schronienia i podstawowych środków do życia, ale także opieki psychologicznej, edukacji i możliwości powrotu do normalności.


Polska, jako kraj przyjmujący największą liczbę uchodźców z Ukrainy, odgrywa kluczową rolę w niesieniu pomocy dzieciom dotkniętym wojną. Wiele organizacji pozarządowych, instytucji państwowych i osób prywatnych angażuje się w pomoc humanitarną, organizację zajęć edukacyjnych i integracyjnych dla dzieci, a także w zapewnienie im opieki psychologicznej.


W Dniu Dziecka pamiętajmy o tym, że każde dziecko, niezależnie od pochodzenia, ma prawo do szczęśliwego i bezpiecznego dzieciństwa. Wojna w Ukrainie pokazuje, jak kruche jest to prawo i jak ważne jest, abyśmy wszyscy działali na rzecz jego ochrony.


Niech ten dzień będzie okazją do refleksji nad losem dzieci dotkniętych wojną i do podjęcia działań na rzecz ich wsparcia. Pamiętajmy, że nawet najmniejszy gest pomocy może przynieść ogromną różnicę w życiu dziecka, które doświadczyło traumy wojny.35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page