top of page

Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej

  • 5 maj 2024
  • 2 minut(y) czytania
„Narody Europy, tworząc między sobą coraz ściślejszy związek, są zdecydowane dzielić ze sobą pokojową przyszłość opartą na wspólnych wartościach”.

To początek preambuły Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Dziś, 1 maja, w 20. rocznicę wejścia Polski do UE, warto sięgnąć po Kartę. Przypomnieć sobie nie tylko początek, ale całość zasad w niej zawartych. Może w tym pomóc publikacja KPP UE, wydana w ramach projektu Splot Wartości.


Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej została ogłoszona w 2000 roku w Nicei, weszła w życie wraz z Traktatem Lizbońskim 1 grudnia 2009. Karta jest podzielona 54 artykuły zawarte w rozdziałach, takich jak: godność, wolności, równość, solidarność i wymiar sprawiedliwości.


W artykule „Wartości fundamentem Unii Europejskiej”, Anna Grudzińska tak pisała o Karcie: „Najbogatszym katalogiem wartości unijnych jest Karta praw podstawowych, jest to jednocześnie najważniejszy dokument z punktu widzenia obywatelek i obywateli Unii Europejskiej. Oczywiście podstawową wartością KPP jest godność osoby ludzkiej i to właśnie z niej wyprowadzone są inne prawa człowieka. ”


W ramach projektu SPLOT Wartości przekonaliśmy się, że podstawowe prawa i wartości UE są ważne dla rodzimych organizacji pozarządowych. W dwóch naborach do funduszu grantowego organizacje złożyły, mimo wydawało się „trudnej” tematyki ponad 500 wniosków. Obecnie trwa jeszcze ocena wniosków złożonych w drugim naborze.


To co cieszy, to nie tylko duże zainteresowanie, ale ciekawe pokazanie właśnie wartości UE w działaniach. Po pierwszej edycji konkursu Adrian Skoczylas mówił tak: „Okazało się, że nie taka straszna ta Karta, a wiele organizacji kieruje się tymi zapisami, nawet o tym nie wiedząc. Udział w konkursie grantowym pozwolił im na bardziej świadome stosowanie Karty praw podstawowych”.


I właśnie po to, by Karta była obecna na stałe, na co dzień w działaniach NGO, by można było sięgać do jej zapisów nie tylko przy okazji pisania wniosku, przygotowaliśmy elektroniczną, złożoną w estetycznej formie publikację Karty. Zapraszamy do pobrania.


Warto sięgnąć po ten dokument także osobiście. Dowiedzieć się albo sobie potwierdzić, jakie prawa nam, obywatelkom i obywatelom UE przysługują. Jak choćby takie, że wraz z 26 innymi krajami Wspólnoty mamy prawo do wybrania naszych przedstawicielek i przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Już 9 czerwca będziemy mogli ponownie z niego skorzystać.


Projekt Wzmacniamy Europę SPLOTowymi Wartościami realizowany jest przez konsorcjum ośmiu organizacji pozarządowych, które posiadają bogate doświadczenie w obszarze oferowanego wsparcia. Wszyscy partnerzy projektu są członkami ogólnopolskiej sieci SPLOT. W skład konsorcjum wchodzą organizacje:


  • Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych – lider projektu;

  • Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych;

  • Stowarzyszenie Klon/Jawor;

  • Centrum OPUS;

  • Stowarzyszenie BORIS;

  • Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP;

  • Sieć SPLOT;

  • Centrum Inicjatyw Obywatelskich (CIO).


Źródło: informacja własna ngo.pl

© 2025 Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Just Do It.
Wszelkie prawa zastrzeżone. W przypadku pytań dotyczących praw autorskich
lub zgody na wykorzystanie materiałów prosimy o kontakt:
info@centrum-wsparcia.pl

bottom of page