top of page

Terrorystyczny atak Hamasu zburzył optymistyczne prognozy.

BLISKI WSCHÓD 2023. Nieco złudna nadzieja na „erę pokoju" zakończyła się 7/10. Terrorystyczny atak Hamasu zburzył optymistyczne prognozy, a izraelska operacja w Gazie zachwiała punktami odniesienia.


Przybrała bowiem charakter drastycznej pacyfikacji zmierzającej do wyludnienia enklawy, bez perspektywy rozwiązania politycznego. Za to z realnym potencjałem eskalacji regionalnej. Równoznacznej z wciągnięciem USA do konfliktu na wielu frontach, który byłby destrukcyjny również dla interesów europejskich (energetyka, migracje, marginalizacja wojny w Ukrainie). Dramat Gazy, będący kolejną odsłoną konfliktu dwóch narodów o miejsce w Palestynie, zburzył plany USA ograniczenia obecności na BW i przekazania większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo regionu sojusznikom. Łączone z normalizacją saudyjsko-izraelską w ramach Porozumień Abrahama i nowymi traktatami USA z arabskimi partnerami. Strategią obliczoną na powstrzymywanie wpływów Chin, Rosji i Iranu. Przeszkodą na drodze do budowy nowego BW okazała się jednak siła spychanej na margines i niedocenianej kwestii palestyńskiej. Wpisanej w inne zabagnione bliskowschodnie problemy.

 

Choć wojna w Gazie rzuciła cień na cały rok 2023, należy odnotować też inne wydarzenia w autorskim rankingu:

 • Poprawa relacji między kilkoma państwami regionu, w tym normalizacja saudyjsko-irańska, dokonana z pomocą Chin. Umocnieniu pozycji Pekinu służy również doprowadzenia do akcesji w BRICS Arabii, ZEA, Egiptu i Iranu (został też członkiem Szanghajskiej OW).


 • Umocnienie pozycji Iranu, w dużym stopniu dzięki fiasku regionalnej polityki USA i Zachodu. Wzrósł też potencjał


 • Kumulacja zagrożeń bezpieczeństwa żeglugi w rejonie i rozbudowa obecności morskiej USA i innych państw spoza regionu.


 • Zachowanie żywotności Porozumień Abrahama.


 • Umocnienie przez ruch Huti kontroli w Jemenie i zachowanie podstaw procesu pokojowego.


 • Wojna domowa w Sudanie.


 • Postępująca dezintegracja Libii.


 • Wzrost zagrożeń klimatycznych i presji migracyjnej w regionie MENA i na afrykańskich obrzeżach.


 • Powrót Syrii do Ligi Arabskiej.


 • Wybory w Egipcie stabilizujące władzę al-Sisi, w warunkach kumulacji problemów wewnętrznych.


 • Uzgodnienie pod egidą USA budowy korytarza transportowego Indie-Płw. Arabski-Izrael-Europa, konkurencyjnego do planów chińskich.


 • COP28 w ZEA. Odniesienie do odejścia od surowców kopalnych potwierdzające zaawansowanie w transformacji energetycznej krajów takich jak Arabia, ZEA czy Katar.

 
"Cóż dodać? Jak dobrze, że nie muszę robić prognozy dla regionu na 2024!!!"
Krzysztof Płomiński
Polski politolog i dyplomata, urzędnik państwowy, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Iraku (1990–1996) i Arabii Saudyjskiej (1999–2003). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim (1997) oraz Krzyżem Oficerskim (2010) Orderu Odrodzenia Polski.

45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page