top of page

Kto jest największym wrogiem Izraela?

Kto jest największym wrogiem Izraela?
Kto jest największym wrogiem Izraela?

Obecnie panuje powszechna sympatia dla Palestyńczyków, co w wielu przypadkach prowadzi do jednostronnego stanowiska wobec Izraela. Kilka krajów podjęło drastyczne kroki: niektóre odwołały swoich ambasadorów, podczas gdy niektóre duże strony internetowe w Chinach posunęły się nawet do wymazania Izraela z map. W Kolumbii zorganizowano uroczystości wspierające Hamas. Zdarzają się nawet przypadki, gdy Hiszpania ogłasza strajk solidarnościowy w swoim systemie edukacji w Strefie Gazy. Jak po ogromnym pokazie poparcia dla Izraela po tragicznych atakach z 7 października sytuacja tak szybko się odwróciła?

 

Nienawiść rozprzestrzenia się bez wysiłku. Tendencja ta nie była nieprzewidziana; wrzało pod powierzchnią. Obecne działania przeciwko Izraelowi w kilku krajach nie są zatem zaskoczeniem.


Pytanie, które pojawia się na ustach wielu Izraelczyków i zwolenników Izraela, brzmi: w jaki sposób można zmienić to negatywne postrzeganie? Odpowiedź kryje się w naszym wzajemnym podejściu. Na pozór protesty przeciwko Izraelowi mają związek z izraelską ofensywą w Gazie. Nie jest to jednak główny powód. Budzą się w ten sposób z powodu naszego nieodpowiedniego traktowania siebie nawzajem.


Coś się w nich porusza, przebudzenie nie pochodzenia ziemskiego, ale pozornie pochodzące z niebios. Jest to wezwanie dla nas, Żydów, abyśmy się zjednoczyli, stanęli jak bracia,

 

Jeśli uda nam się zjednoczyć, nasza jedność odezwie się i uspokoi przeciwne siły podburzone przeciwko nam. To nie jest walka „my kontra oni”. Jest to raczej walka nas z wyższą siłą, która pragnie naszej jedności.


Ta wyższa siła w swoim skomplikowanym planie pragnie, abyśmy zjednoczyli się jak jedna rodzina. Jeśli nie podejmiemy żadnych kroków w tym jednoczącym kierunku, wówczas przeciwnicy pojawią się jako narzędzia, za pomocą których siła wyższa będzie próbowała nam przekazać to przesłanie.


Tak czy inaczej będziemy musieli uświadomić sobie naszą jedność. Konflikt, przed którym stoimy, nie dotyczy wyłącznie zagrożeń zewnętrznych, takich jak terroryści. Jest to walka wewnętrzna, walka z własną niezgodą.


Dlatego też, gdy jesteśmy w stanie wojny, musimy postępować zgodnie z koniecznością na miejscu. Jednak jednocześnie powinniśmy skupić się na wykorzystaniu całej naszej energii do zwalczania wszystkiego, co dzieli naród Izraela.

 
Michael Laitman Doktor filozofii, profesor ontologii i teorii poznania, jest założycielem i dyrektorem Międzynarodowej Akademii Kabały, Bnei Baruch oraz Instytutu Badań Kabały imienia J. Aszlaga (ARI – Ashlag Research Institute)

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page