top of page

Jest decyzja ws. paktu migracyjnego. "To kończy proces legislacyjny"

Pakt migracyjny został we wtorek zatwierdzony przez Radę Unii Europejskiej. "Rada UE przyjęła dziś przełomową reformę europejskiego systemu azylu i migracji. Ustanawia to zbiór zasad, które pomogą w uporządkowanym zarządzaniu przyjazdami, stworzą skuteczne i jednolite procedury oraz zapewnią sprawiedliwy podział obciążeń między państwami członkowskimi" - podano w komunikacie. Jak zaznaczono, to kończy proces legislacyjny.


Rada Unii Europejskiej przyjęła pakt migracyjny.

Jeszcze przed dzisiejszym głosoweniem, minister finansów Andrzej Domański zapowiedział: Będziemy głosować przeciwko.


- Rząd PiS wynegocjował elementy, które nie uwzględniają specyfiki państw m.in. graniczących z Białorusią - zaznaczył Domański.


Pakt migracyjny został przyjęty przez Radę Unii Europejskiej. Jeszcze przed głosowaniem minister finansów zapowiedział, że polski rząd będzie głosował przeciwko. Największe kontrowersje wśród przeciwników paktu wzbudzał tzw. mechanizm dobrowolnej solidarności, który zakłada rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób.
 
Reforma polityki migracyjnej i azylowej UE wzbudzała od początku duże emocje. Pakt migracyjny, zatwierdzony przez Parlament Europejski 10 kwietnia, zakłada udzielanie wsparcia krajom mierzącym się z presją migracyjną. Europosłowie z PO, PSL i PiS głosowali wówczas przeciwko paktowi.


Pakt migracyjny. Co zakłada?


Reforma została zaproponowana przez Komisję Europejską już w 2016 r., jednak ze względu na postulowaną przymusową relokację migrantów była blokowana przez część krajów członkowskich.


Największe kontrowersje wzbudzał tzw. mechanizm dobrowolnej solidarności.


Zakłada on rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób. Kraje członkowskie będą mogły alternatywnie zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych Unii.16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page