top of page

Globalny wzrost antysemityzmu: wnioski z historii i droga do jedności


Globalny wzrost antysemityzmu: wnioski z historii i droga do jedności

Biegnie przez las, uciekając przed stadem drapieżników, potykając się, wstając, kontynuując, gromadząc zadrapania i siniaki. Ogląda się za siebie, żeby sprawdzić, jak blisko są ci, którzy go ścigają, i nagle zatrzymuje się, gdy tylko odwraca głowę do przodu.


Oto oni, otaczają go. Nie mając ucieczki na horyzoncie, instynktownie spogląda w niebo...


Naród żydowski przebiegał po powierzchni planety, uciekając od grup do grup, które chciały, aby odeszli, od Nimroda i Babilończyków w starożytności Mezopotamii, faraona i jego żołnierzy w starożytnym Egipcie, Greków, Rzymian, Hiszpanów i Niemców.Dziś, gdy spoglądamy wstecz na historię, obserwujemy przypływy i odpływy antysemityzmu, który niczym prześladujące widmo wybuchł na całym świecie od ataków Hamasu na izraelskich cywilów i żołnierzy w dniu 7 października 2023 r. Po raz kolejny znaleźliśmy się w obliczu zbiegających się okoliczności, które zachęcają nas do głębokiego zastanowienia się nad tym, co tutaj robimy i dokąd zmierzamy. Dzisiejszy kryzys jest jak globalna wersja tego, czego doświadczyliśmy prawie 4000 lat temu w starożytnym Babilonie. Kultura ludzka, zakorzeniona w egoistycznych pogoniach materialnych, zderzyła się z wizją Abrahama, patriarchy ludu Izraela. Wezwał nas, abyśmy wznieśli się ponad siebie i przyjęli pragnienie kochania, obdarzania i pozytywnego łączenia się ze sobą, przezwyciężając nasz wrodzony egocentryzm.

 

Nasza burzliwa podróż przez kontynenty, trwająca tysiące lat, przygotowała nas na to monumentalne wydarzenie. Jednak przejście od intencji egoistycznych do altruistycznych, które prowadzą nas do pozytywnego nawiązania kontaktu, nie jest łatwym zadaniem. Otoczeni dziś wrogością, stajemy przed wyzwaniem zapewnienia najlepszej możliwej przyszłości w obliczu kryzysu poprzez wiele modlitw i wewnętrznego wysiłku szukajcie jedności poza naszymi egocentrycznymi pragnieniami.

 

To dążenie do jedności wyznacza kluczowy moment w naszej zbiorowej historii. Podnosząc wzrok i dostrzegając potrzebę zjednoczenia się, możemy wznieść się ponad otaczające nas drapieżniki. Obecna fala nienawiści wobec nas może wówczas posłużyć jako katalizator dla naszej ucieczki przed tą hordą, właśnie poprzez zjednoczenie się i modlitwę, aby nasza jedność wzmocniła się ponad mocami, które budzą się, by nas rozdzielić.

 

Kiedy zjednoczymy się w ten sposób, nasze otoczenie ulegnie przemianie. Nie będziemy już widzieć krajobrazu pełnego wrogów. Zamiast tego zobaczymy wokół siebie ludzi, którzy chcą uczyć się i stosować sztukę jedności ponad podziałami. Jeśli potraktujemy ten rodzaj jedności jako nasz wspólny cel, możemy znaleźć lekarstwo na naszą wspólną niedolę i utorować drogę do harmonijnej i spokojnej przyszłości.

 


Michael Laitman
Doktor filozofii, profesor ontologii i teorii poznania, jest założycielem i dyrektorem Międzynarodowej Akademii Kabały, Bnei Baruch oraz Instytutu Badań Kabały imienia J. Aszlaga (ARI – Ashlag Research Institute)

36 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page