top of page

Dzień Niepodległości Izraela

- "Otrzymałem wiadomość od Marka na mojej stronie na Facebooku":


„Chcę zapytać o Dzień Niepodległości Izraela. Dziś jest tyle negatywności wokół Izraela, a w kraju jest tyle pesymizmu, zwątpienia, goryczy i tragedii. Czy możesz powiedzieć coś zachęcającego, coś podnoszącego na duchu na nasz Dzień Niepodległości? Ludzie cię słuchają, wielu cię słucha.”

Mam nadzieję, że ci, którzy słuchają, zwrócą uwagę na moje poparcie dla naszego świętowania Dnia Niepodległości. Nie ma znaczenia, jak został ustanowiony, choć jest tu kilka pytań.


 

Wierzę, że Dzień Niepodległości Izraela jest niezbędnym świętem. Nikt nie może go anulować. Jest wielu, którzy go nie akceptują, ponieważ nie jest to święto religijne.


14 maja 1948 roku w Tel Awiwie ogłoszono Deklarację Niepodległości
 

Kabalista Yehuda Ashlag (Baal HaSulam), uznawany za największego kabalistę naszych czasów, obchodził i w pełni popierał to święto. Wiadomo, na przykład, że ortodoksyjni Żydzi jego czasów mieli trudność z faktem, że nóż, którym kroił szabatową chałkę, miał napisane po hebrajsku „Państwo Izrael” („Medinat Yisrael”).


Musimy nieustannie odnawiać to święto, ponieważ jesteśmy zobowiązani walczyć, aby obchodzić ten dzień tak długo, jak istniejemy, właśnie dlatego, że ludzie zdecydowali, że to jest ich niepodległość i musi być obchodzona raz w roku. Innymi słowy, zawsze będzie walka o utrzymanie tej ziemi, podczas gdy nasz świat, który działa na egoistycznym programie, gdzie każdy stara się spełnić siebie kosztem innych, jest przeciwny światu duchowemu, który działa na przeciwnym, altruistycznym programie, gdzie pragniemy przynosić korzyści innym i naturze ponad własną korzyść.


Co więcej, dla świata niepodległość Izraela jest kluczową datą oznaczającą przemianę świata ze starożytnego w nowoczesny oraz z świata, w którym Żydzi istnieli jako uciskani, prześladowani i naciskani ludzie, do świata, w którym możemy istnieć z dumą w naszym własnym kraju.


To znaczy, z jednej strony jest to święto dla Żydów, ale z drugiej strony oznacza ono także wiele dla świata, ponieważ to właśnie dzięki Żydom, Izraelowi i naszej niepodległości możemy kontynuować nasze istnienie w sposób, który pozwala na istnienie świata.


Co to znaczy?

Czy mówimy o Żydach w ogóle, czy o Państwie Izrael w szczególności, obydwa te elementy są małymi punktami w porównaniu do populacji świata i mapy świata – my faktycznie trzymamy świat na sobie. Mówię to z przekonaniem, ponieważ ten kawałek światowej układanki symbolizuje dążenie do wzmocnienia świata, aby uczynić wszystkich równymi i godnymi.


Innymi słowy, ostatecznym celem Izraela jest uczynienie świata dla wszystkich. Kiedy naród Izraela zda sobie sprawę ze swojej misji, aby zjednoczyć się i być świetlistym przykładem jedności dla świata – to znaczy, że są szczególnie skierowani na korzyść świata poprzez swoją jedność – wtedy świat zaakceptuje ten kraj i ten naród.

 
Michael Laitman
Doktor filozofii. profesor ontologii i teorii poznania, jest założycielem i dyrektorem Międzynarodowej Akademii Kabały, Bnei Baruch oraz Instytutu Badań Kabały imienia J. Aszlaga (ARI – Ashlag Research Institute)

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
bottom of page