top of page

Dlaczego Hamas zabił tak wielu niewinnych izraelskich cywilów?

Podczas ataku terrorystycznego Hamasu 7 października 2023 r. grupa ta nie tylko zabiła niewinnych izraelskich cywilów, ale także nakręciła filmy z ich morderstw, okazując dumę ze swoich czynów.


Jeden z moich uczniów zapytał mnie o to: Jak ludzie mogą osiągnąć stan, w którym zabijają niewinnych ludzi, w tym kobiety i dzieci, i być z tego dumni?


Problem w tym, że nie ma to wpływu na nas,

naród Izraela. Nie pierwszy raz w historii

dochodzi do takich okrucieństw wobec narodu

żydowskiego i ponownie problem polega na tym

że nie wyciągamy właściwych wniosków z takich

zdradzieckich incydentów.


To, że ludzie uciekają się do zachowań gorszych od tego, jak zwierzęta traktują się nawzajem, wynika z tego, że jesteśmy istotami egoistycznymi, które czerpią przyjemność z cierpienia innych. Tylko ludzie czerpią radość z cierpienia innych, aby podnieść swój status.Tylko ludzie czerpią radość z cierpienia innych, aby podnieść swój status.

Gdybyśmy myśleli, że dzisiaj, w XXI wieku, jako rasa ludzka rozwinęliśmy swoją wiedzę do punktu, w którym jesteśmy poza wojnami i konfliktami, jest to dalekie od prawdy. Gdzie widzimy, że dzisiejsi ludzie są bardziej oświeceni niż ludzie w przeszłości? Co to widzimy że ludzie życzą innym ludziom na świecie we współczesnej kulturze i edukacji? Widzimy przykłady ludzi, którzy chcą się bawić kosztem innych ludzi i świata.


W połowie 2010 roku ISIS dokonywało publicznych pokazów podobnych do ataków Hamasu z 7 października, szczycąc się torturowaniem i wykonywaniem egzekucji wielu niewinnych ludzi, których uważali za swoich wrogów. Ludzie mogą przypisywać tego rodzaju zachowanie islamskim ekstremistom, ale jest to wąskie spojrzenie. Na przykład zaledwie 80 lat temu byliśmy świadkami takiego zachowania w Niemczech, kraju słynącym z dużego wpływu kulturowego na świat.


Zabójcza skłonność tkwi w egoistycznej naturze ludzkiej, która stawia na pierwszym miejscu dla własnej korzyści ponad wszystko inne, ale taka skłonność jest szczególnie widoczna w stosunku do narodu żydowskiego. Dlaczego? Dzieje się tak dlatego, że my, Żydzi, musimy służyć jako pozytywny, jednoczący przykład dla świata.


W egoistycznej naturze ludzkiej istnieje mordercza skłonność, która przedkłada własne korzyści nad wszystko inne, ale taka skłonność jest szczególnie aktywna w stosunku do narodu żydowskiego. Dlaczego? Dzieje się tak dlatego, że my, Żydzi, musimy służyć jako pozytywny, jednoczący przykład dla świata.


Kabalista Yehuda Ashlag (Baal HaSulam) pisze o tym w swoim artykule „Arvut (wzajemna gwarancja)":,,Naród izraelski został zbudowany jako rodzaj bramy, przez którą iskry czystości świeciły na całą rasę ludzką na całym świecie."


Jeśli nie staniemy się pozytywnym zjednoczeniem przykład światu, to świat będzie nas traktował gorzej niż kogokolwiek innego.


Zdolność do zjednoczenia się ponad egoistycznymi i dzielącymi popędami jest tym, co od początku uczyniło nas narodem Izraela. I tak jak było wówczas, tak jest i dzisiaj: musimy naprawić nasze wzajemne powiązania, abyśmy osiągnęli stan kochaj bliźniego swego jak siebie samego" i „każdy pomagał przyjacielowi swemu", czyli abyśmy budowali bliską więź, pełne miłości i wsparcia połączenie ze sobą ponad naszymi podziałami.


Po tragicznych wydarzeniach z 7 października obudziła się atmosfera wsparcia wśród narodu izraelskiego i wobec niego. Wśród narodu izraelskiego powodem tego jest obawa, że podobny incydent wydarzy się jutro. Jednakże, kiedy ten strach zniknie, naród Izraela kiedyś to zrobi Dlatego ja i moja organizacja wkładamy wiele wysiłku w regularne rozpowszechnianie treści edukacyjnych na temat potrzeby jedności, z dodatkowym naciskiem na jedność narodu żydowskiego. Jeśli w spokojniejszych czasach zdołamy obudzić się, aby zjednoczyć się ponad podziałami poprzez edukację, wówczas zobaczymy, jak nastawienie świata do nas zmieni się z negatywnego na pozytywne, a nasza jedność uchroni nas przed okropnościami takimi jak te, które ponownie wyrosły przeciwko nam w dniu 7 października.


מיכאל לייטמן מורה לקבלה מייסד ונשיא בני ברוך

Michael Laitman

Założyciel i prezes Bnei Baruch


info@kab.co.il | +972 1-700-509-209


SCW "Just Do It" info@centrum-wsparcia.org +972 337 60 356

86 wyświetleń0 komentarzy

Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
bottom of page