top of page

Co dalej z Ukraińcami w Niemczech? Olaf Scholz nie pozostawia złudzeń.

Ukraińcy pracujący w Niemczech, w tym mężczyźni w wieku poborowym, będą mogli pozostać w kraju — zapewnił kanclerz Olaf Scholz. Wypowiedź ta ma szczególne znaczenie w kontekście prób Ukrainy o pozyskanie do walki z Rosją mężczyzn, którzy uciekli z kraju. Scholz podkreślił, że zatrudnienie zabezpiecza pobyt, a nowe przepisy na Ukrainie nie wpływają na prawo obywateli ukraińskich do pobytu w Niemczech.


DLACZEGO TO JEST WAŻNE?

Decyzja Niemiec ma duże znaczenie dla wielu Ukraińców, którzy obawiali się powrotu do kraju w obliczu konfliktu z Rosją. Niemcy, które zainwestowały w kursy integracyjne i językowe dla imigrantów z Ukrainy, chcą teraz zachęcić ich do dalszej pracy.

CO POWIEDZIAŁ OLAF SCHOLZ?

— Chcielibyśmy, aby ci, którzy są tutaj z Ukrainy, dalej pracowali, jeśli tylko są zdolni do pracy. Zapłaciliśmy za kursy integracyjne i językowe, dlatego teraz chcemy zachęcić wielu z nich do pracy – powiedział kanclerz.

JAKIE SĄ KONSEKWENCJE DLA UKRAIŃCÓW?

Decyzja Niemiec oznacza, że mężczyźni w wieku poborowym, którzy uciekli z Ukrainy, nie będą musieli wracać do kraju, mimo nowego prawa przyjętego przez władze w Kijowie. Scholz podkreślił, że "stan prawny w Niemczech jest taki, że to nie kwestionuje ich pobytu tutaj".

CO DALEJ?

Niemcy nadal potrzebują pracowników z Ukrainy. Scholz zaznaczył, że wielu obywateli Ukrainy już podjęło działalność zarobkową w Niemczech, ale "wciąż jest jeszcze kilkaset tysięcy osób, które są pilnie potrzebne na rynku pracy".


39 wyświetleń0 komentarzy

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page