top of page

„Bohaterki wśród bohaterów” – wystawa plenerowa w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

Oddział IPN w Warszawie zaprasza na polsko-angielską wystawę plenerową „Bohaterki wśród bohaterów”, przygotowaną w związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Ekspozycja ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie kobiet, które z odwagą i poświęceniem walczyły w powstaniu.

„Bohaterki wśród bohaterów” to niezwykła prezentacja historii kobiet, które z pełnym poświęceniem walczyły o wolność podczas Powstania Warszawskiego. Poprzez unikalne fotografie i relacje pragniemy oddać hołd ich odwadze oraz przypomnieć społeczeństwu o ich niezastąpionym wkładzie w historię Polski.


Wernisaż odbył się 26 lipca 2024 roku na Skwerze Hoovera w Warszawie. Uczestnicy wysłuchali także koncertu ulicznego pieśni powstańczych w wykonaniu kapeli „Ferajna z Hoovera”.

 
– W imieniu prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego, dziękuję wszystkim twórcom tej wystawy. Cieszę się, że dziś tak licznie jesteśmy na jej wernisażu, ale przede wszystkim cieszę się, że przez najbliższe tygodnie będzie ona obecna w pejzażu Warszawy, która po raz kolejny przeżywać będzie rocznicę swoich wielkich dni. Dni chwały, dni triumfu dobra nad złem, bo ci, którzy walczyli 80 lat temu, stanęli właśnie po stronie dobra, przeciwko złu. I choć w sensie militarnym i politycznym przegrali, to byli zwycięzcami i są zwycięzcami w sensie moralnym.

– podkreślił doradca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jan Józef Kasprzyk.



W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. dyrektor warszawskiego oddziału IPN dr Tomasz Łabuszewski, dyrektor białostockiego oddziału IPN dr Marek Jedynak, a także członkowie rodzin Bohaterek.


Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczczenia pamięci naszych bohaterskich kobiet! Wystawę będzie można oglądać do 16 sierpnia 2024 roku.

 

Masowy udział Polek w konspiracji niepodległościowej w czasie II wojny światowej nie był kwestią przypadku, ale konsekwencją ich aktywności na rzecz niepodległego państwa polskiego w latach wcześniejszych. W szeregach Ochotniczej Legii Kobiet walczyły one zarówno z wojskami zaborców w 1918 r., jak i z bolszewikami w 1920 r. W okresie międzywojennym kilkaset tysięcy kobiet przeszło szkolenie sanitarne i wojskowe organizowane najpierw przez Organizację Przysposobienia Kobiet ds. Obrony Kraju, a od 1939 r. przez Przysposobienie Wojskowe Kobiet. Do tej ostatniej organizacji należało przed II wojną światową ponad 47 tys. członkiń. One też w pierwszej kolejności włączyły się w prace konspiracyjne organizowane już jesienią 1939 r. przez Służbę Zwycięstwu Polski i wiele innych organizacji niepodległościowych.


W miarę rozwoju struktur wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego rola kobiet systematycznie rosła. Nie były one już jedynie grupą pomocniczą, ale w ramach Wojskowej Służby Kobiet czy też Pomocy Żołnierzowi pełnoprawnymi żołnierzami konspiracyjnej armii. Kobiety można było znaleźć we wszystkich rodzajach służb; w komórkach kancelaryjnych, finansowych, łączności kurierskiej i radiowej, w komórkach szyfrów, w redakcjach konspiracyjnych pism, w kolportażu, wywiadzie i kontrwywiadzie, w służbach sanitarnych, kwatermistrzowskich, a także na pierwszej linii walki – w patrolach bojowych, minerskich i oddziałach partyzanckich.


Trudno się zatem dziwić, iż 1 sierpnia 1944 r. do Powstania Warszawskiego przystąpiło około 7 tys. kobiet-żołnierzy Armii Krajowej, w całym Powstaniu wzięło zaś udział ponad 12 tys. – co stanowiło około 20 proc. ogółu walczących. Za swój heroizm i poświęcenie zapłaciły one w czasie 63 dni walk straszliwą cenę. Zginęło lub zostało zamordowanych przez Niemców 700–800 sanitariuszek. Poległo ponad 300 łączniczek – w tym tych szczególnie bohaterskich, wyznaczających trasy przejść przez kanały. Na barykadach ginęły żołnierki z Kobiecych Patroli Minerskich i oddziału Kedywu Komendy Głównej AK Dywersja i Sabotaż Kobiet („Dysk”).


Kobiety, które mogą Państwo zobaczyć na niniejszej wystawie, to tylko niektóre spośród wielu bohaterek powstania...



13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page